Úvodní stránka / Zahraniční spolupráce / Informace pro studenty / Free-movers

Free-movers

V zahraničí můžete studovat i mimo existující programy. Stanete se potom tzv. free-moverem. Free-mover je obecně takový student, který si studijní pobyt a jeho financování zajistí sám (můžete však také využít příspěvku MENDELU - viz níže). Výhody jsou jednoznačné: pobyt si můžete zajistit přesně na takové univerzitě, jaká splňuje vaše představy, a při délce i formě pobytu máte relativní svobodu. Nevýhodou je ovšem časová a organizační náročnost.

Kde je možné studovat

Vybírat můžete především z univerzit, se kterými má MENDELU podepsanou bilaterální dohodu (seznam není stejný jako seznam partnerských univerzit v programu Erasmus!). Seznam všech partnerských univerzit naleznete zde:
https://is.mendelu.cz/katalog/dohody.pl (zajímat vás bude sekce "Bilaterální dohoda")
Z množství univerzit si však můžete vybrat pouze takovou, která nabízí zemědělské programy (programy příbuzné s oborem vašeho studia na AF). Pro bližší informace o partnerských univerzitách konaktujte Zahraniční oddělení Mendelu, Ing. Samuela Darkwaha, Ph.D.
Samozřejmě si pobyt můžete zařídit také sami na jakékoliv jiné univerzitě, ovšem ve výběrovém řízení Mendelovy univerzity pro vyplacení grantu (viz následující odstavec) jsou upřednostňováni studenti hlásící se na školy, se kterými již existuje určitá forma spolupráce a je podepsaná bilaterální dohoda.

Financování pobytu

Grant poskytovaný MENDELU:

Mendelova univerzita poskytuje významnou pomoc studentům, kteří vyjíždějí na univerzitu, se kterou je podepsána bilaterální dohoda: v rámci rozvojového projektu přiděluje každoročně grant vybraným studentům pro zajištění jejich zahraničního studijního pobytu. Tato suma je určena kalendářním rokem a studenti, kteří by chtěli v určitém kalendářním roce možnosti využít, musí podat přihlášku na podzim přechozího roku. Preferovány jsou výjezdy mimo Evropu.

Další možnosti, jak si zajistit finance nutné ke studiu v zahraničí, jsou raletivně široké.

Využít můžete domácí zdroje:

  • Stipendia Domu zahraničních služeb
  • Nadace (Sophia, rozvojové programy MŠMT, VIZE 97...)

nebo zahraniční zdroje:

  • Vlastní stipendijní program hostitelské univerzity
  • Veřejná podpora - vládní a jiná stipendia dané země

Vyjíždíte jako studenti AF!

Nezapomeňte na to, že nejedete na výlet, ale na studijní pobyt! Tím je také dán výběr možných univerzit - mělo by se jednat o ty instituce, které nabízí alespoň z části podobné obory jako naše fakulta. Vaše aktivity na zahraniční univerzitě by měly vhodně doplňovat studium na AF!

Pokud jde o uznání studia a předmětů absolvovaných v zahraničí, vycházejte z podmínek platných pro program LLP/Erasmus.

Prezentace IRO MENDELU k možnostem výjezdů


V rámci bilaterálních dohod vycestovali studenti AF jako free-movers do těchto zemí:


Bolívie

bolivijská vlajka

rozloha: 1 098 581 km2
počet obyvatel: 9,1 mil.
hlavní město: Sucre (225 tis. obyv.)
úřední jazyk: španělština
měna: bolivijský boliviano

Tecnológico Universitario de Vallegrande

Město: Santa Cruz

Webové stránky školy: http://www.uagrm.edu.bo/

Souřadnice: 17° 46' 27.57'' S   63° 11' 37.06'' W

Informace o univerzitě:

Zkušenosti studentů (ZS 08/09):


Ghana

ghanská vlajka

rozloha: 238 535 km2
počet obyvatel: 23 mil.
hlavní město: Accra (1,6 mil. obyv.)
úřední jazyk: angličtina
měna: ghanský cedi

University of Ghana

Město: Accra

Webové stránky školy: http://www.ug.edu.gh/

Souřadnice: 5° 39' 2.08'' N    0° 11' 33.36'' W (Univerzita),   5° 38' 59.77'' N   0° 11' 1.86'' W (Zemědělská fakulta)

Informace o univerzitě:

Základní informace z Wikipedie

Předměty, které na této univerzitě studenti AF absolvovali:

ZS 08/09: Geography of Tourism; Transportation Studies; Regional Geography of Africa; History of Ghana up to 1800

Zkušenosti studentů (ZS 08/09):

Studium a ubytování:

Studovali jsme v Accře na University of Ghana, která se nachází v části zvané Legon. Legon je obrovský kampus, ve kterém jsou soustředěny všechny fakulty a koleje asi pro 25 tisíc studentů. Kampus je neustále střežen, takže nemusíte mít v noci strach projít se po areálu. Přesto jsme však zaznamenali několik krádeží. 

Ubytovaní jsme byli na mezinárodních kolejích. Na každém pokoji bydlí dva studenti. Pokoje mají základní vybavení (dvě skříně, postele, židle, stůl). Ložní prádlo jsme si museli koupit, stejně jako nádobí včetně elektrického hrnce, protože na patře byl pouze jeden společný elektrický vařič. Sprchy jsou rovněž společné na patře; množství vody je neomezené, což je velká výhoda.

Na kolejích je malé bistro, kde vám udělají hamburger, rýži s kuřecím masem a podobně, přičemž cena obědu je asi 80 Kč. Na kolejích je také internet s WiFi připojením, ovšem rychlost je pomalá, takže jsme byli ve spojení jen pozdě v noci. Nedaleko kolejí je tzv. "bush-canteen", kde nejen připravují různé ghanské pokrmy, ale také tam nakoupíte takřka vše, co budete běžně potřebovat (zubní kartáček, čokoládu, ovoce, konzervy...).

Do školy je to 25 minut pěšky, ovšem v areálu kampusu jezdí také každou hodinu školní autobus. Studium probíhá ve velkých učebnách, kde je shromážděno asi 500 sudentů, kteří konverzují s vyučujícím v angličtině, ovšem pozor: jejich angličtina má silný ghanský akcent. Všichni studenti jsou velmi přátelští, takže se vám nikdy nestane, že by se k vám někdo otočil zády.

Volný čas:

Evropanům mohou chybět chvíle soukromí, které v Ghaně prakticky není možné, protože kdekoliv se pohybují davy lidí. Ve městě je vše přeplněno, takže se všude musíte protlačit mezi ostatními lidmi. V celé Ghaně si také moc nepotrpí na chození včas, takže hodina až dvě čekání je naprosto normální.

Nakupovat jsme jezdili do jediného nákupního střediska v Accře, které by se dalo srovnat s naším Tescem. V 35 stupňových vedrech je jeho obrovskou výhodou klimatizace. Nakoupit se zde dá vše, včetně evropských potravit, které jsou ovšem dost drahé. Po městě se jezdí starými dodávkami zvanými "tro-tro". Celým městem vede pouze jedna hlavní silnice takže vznikají velké dopravní zácpy. Někdy cesta trvá 15 minut, někdy 2 hodiny.

O víkendech jsme cestovali po Ghaně. Vždy jsme někam vyjeli na 2-3 dny zmiňovaným trotrem. Problém ovšem je, že do různých vesnic tro-tro nejezdí, takže jsme si většinou vzali taxi, ale taxikáři se na všech snaží vydělat, takže nás tyto jízdy stály hodně peněz. Doporučujeme proto pořídit si na cestování motorku, kterou si můžete půjčit nebo rovnou koupit.

Při nakupování nezapomeňte všude smlouvat, dosáhnete snížení ceny až o dvě třetiny.

Navštívili jsme také českou ambasádu. Po příjezdu do Ghany se na ambasádě zaregistrujte, ať se o vás ví, kdyby se vám něco stalo. Všichni zde rádi vidí českou tvář, proto vás určitě mile přivítají.

Kontakt na českou ambasádu:

Martin Rotrekl
mobil: +233 244 324 864
tel: +23321 247 282 540
e-mail: accra@embassy.mzv.cz
Kanda High Road No. 2
P.O. Box 5226
Accra -- North

Důležitá doporučení:

Do Ghany musíte mít visum, které si vyřídíte na Ghanské ambasádě v Praze. Při cestě do Ghany je povinnost být očkován vakcínou proti žluté zimnici, ovšem doporučujeme také očkování proti žloutence typu A i B, břišnímu tyfu, vzteklině a meningitidě. Je také nutné užívat antimalarika (Lariam či Malarone), protože nakažených komárů je relativně hodně. V noci je potřeba moskytiéra, která chrání před hmyzem. Soukromé nemocnice jsou podobné našim, ale za vše je potřeba dost zaplatit.

Berte všechno s optimismem a respektujte jinou kulturu a jiné zvyky. Ghana je moc krásná země a studium zde je určitě nenahraditelnou zkušeností.

Fotogalerie:

University of Ghana

Accra - Kwame Nkrumah Memorial Park           Accra - pobřeží           Tro-tro


Google+